Fasifikovanje novca 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 11

Visoka skola stukovanih studija za kriminalistiku i bezbednost
Nis
Seminarski rad
FALSIFIKOVANJE NOVCA
Privredni kriminalitet
Prof Darko Stojanovis 36/09
Sadrzaj
Uvod…………...………………………………………………………..3Kako da prepoznaš falsifikat………………………………………….4
Da li je falcifikovanje novca obican kriminal ili oblik specijalnog rata……………………………………………………………………...6Stamparija za falsifikovanje novca………………………………….10
Uvod
Falsifikovani novac je lažni novac – komad papira ili metala koji su neke vešte, ili manje vešte ruke pokušale da obrade na način da podseća na važeće apoene određene novčane valute. Učešće u bilo kojoj fazi falsifikatorskog procesa veoma je kažnjivo:
za falsifikovanje novčanica zaprećena je kazna od dve do 12 godina zatvora (plus novčana kazna, što osuđeniku verovatno predstavlja problem manji od prethodnog);
za „pomoć u poslu“, ili preciznije, za pravljenje, nabavljanje i davanje drugom sredstava za falsifikovanje, kazna se kreće od šest meseci do pet godina (i novčana kazna);
za stavljanje u promet, ili nabavku falsifikovanih novčanica sa namerom stavljanja u promet, kazna je od jedne do 10 godina (i, naravno, novčana kazna). Ako je vrednost falsifikovanog novca veća od milion i po dinara, raspon zatvorske kazne raste na pet do 15 godina.
Naravno, „snalažljivijem“ građaninu moglo bi pasti na pamet da pokuša da uvali falsifikovanu novčanicu nekome, na način na koji ju je neko drugi uvalio njemu. Za takve, evo opet malo Krivičnog zakonika: „Ko lažan novac koji je primio kao pravi, pa, saznavši da je lažan, stavi u opticaj… kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine“.
Kako da prepoznaš falsifikat
Kovani, a naročito štampani novac zaštićeni su od falsifikovanja na više načina – upotrebom specijalnog papira, štamparske boje i tehnike štampanja. Od vidljivijih mera zaštite novčanica, vredi istaći „vodeni znak“ sa portretom ličnosti koja je predstavljena na novčanici, nit srebrne boje na kojoj je veoma sitnim slovima ispisana reč „DINAR“, „OVI element“ (samo na novčanicama od 1.000 i 5.000 dinara), koji menja boju u zavisnosti od ugla gledanja, i kinegram (samo na novčanici od 5.000 dinara), element koji, pomeranjem novčanice, formira nekoliko slika koje se prelivaju jedna u drugu. Neka sredstva zaštite vidljiva su samo pod UV lampom (lampa sa ultraljubičastim zracima).
Kompletnu listu i opis zaštitnih mera naći ćeš; ipak, ako si u situaciji da primaš veći broj novčanica, bolje je da transakciju obaviš preko računa u banci, ili da za pomoć u proveri novca zamoliš nekog registrovanog menjača.
Po zakonu, svako ko posumnja da je neka novčanica falsifikat – bio on službenik banke, prodavac u butiku ili običan građanin – dužan je da to prijavi policiji. Policija privremeno oduzima novčanicu i šalje je na ekspertizu u Narodnu banku Srbije; ako se ispostavi da je u pitanju falsifikat, novčanica će biti oduzeta trajno.
... 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!